Dopasowanie oprawek do twarzy. O czym należy pamiętać?

Dobór odpowiednich oprawek jest sprawą kluczową w momencie, gdy wybieramy okulary dla siebie. Nie tylko dlatego, że idealnie dopasowane będą wygodne w noszeniu (a moc soczewek poprawi nasz wzrok), ale również pozwolą budować określony spójny wizerunek.

Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy sprawdzić, który z poniższych kształtów twarzy jest najbardziej zbliżony do naszego.

Wyróżniamy aż 6 podstawowych kształtów twarzy, do których poszczególni producenci przygotowali szereg ciekawych oprawek okularowych, pozwalających na stworzenie własnej stylistyki.

 

Twarz owalna:

Najbardziej uniwersalnym typem twarzy jest twarz owalna. Pozwala ona na dopasowanie niemalże każdych oprawek, choć najlepiej prezentują się takie posiadające lekko uniesioną górę oraz zaokrąglenia w dolnych partiach.

Twarz okrągła:

Posiadacze twarzy okrągłych powinni zwrócić uwagę na modele oprawek, które nie będą zasłaniały kości policzkowych i wizualnie ją wysmuklą. W tym celu warto wybrać oprawki o niskiej wysokości szkieł, z krańcami podniesionymi delikatnie w górę.

Twarz kwadratowa:

W wypadku twarzy kwadratowych podstawowym zadaniem dobrze dobranych okularów jest złagodzenie rysów. Dlatego najlepszym wyborem będą oprawki szersze niż rozstaw kości policzkowych, posiadające zaokrąglenia oraz wysoko umieszczony mostek.

Twarze podłużne wymagają optycznego skrócenia, dlatego najlepszym typem oprawek w tym wypadku są okulary „pilotki” (np. RayBan Aviator znany z filmu „Top Gun”), oraz tzw. „kujonki”, czyli okulary z grubymi ramkami umożliwiające montaż kwadratowych lub owalnych soczewek

 

Twarze o szerokim czole i wąskiej brodzie zwykło się klasyfikować jako „w kształcie serca”. Dla ich posiadaczy najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji między dolną i górną częścią twarzy. Najlepszym wyborem będą więc cienkie, pozbawione ostrych kątów, ledwie widoczne oprawki z nisko nasadzonymi nausznikami.

 

Szerokim wyborem różnorodnych oprawek poszczycić się mogą również posiadacze twarzy w kształcie diamentu. Dla nich najlepszym wyborem są okulary owalne lub kwadratowe. Dodatkowo oprawki nie powinny posiadać ostrych kątów, a ich rozstaw nie może być większy, niż rozstaw kości policzkowych.

 

Wybór odpowiednich oprawek to nie tylko poprawa jakości widzenia i komfort ich noszenia na co dzień. To również możliwość określenia swojego wizerunku. Dlatego jeśli macie Państwo problem z podjęciem decyzji, zapraszamy do naszego salonu, gdzie profesjonalni doradcy pomogą dopasować kształt oprawek do kształtu twarzy.