Decydując się na noszenie okularów lub soczewek należy najpierw udać się do okulisty lub optometrysty w celu dopasowania odpowiedniej mocy szkieł. Czym różnią się te dwa zawody i jakie mają kompetencje?
Kim jest okulista?
Okulista jest lekarzem wyspecjalizowanym w badaniu i zwalczaniu chorób narządu wzroku. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom może wykonywać badania wzorku, rozpoznawać choroby i określać możliwości ich leczenia. Wykonuje również wszelkie niezbędne zabiegi chirurgiczne na oczach.
Kim jest optometrysta?
Osoba pracująca na stanowisku optometrysty nie musi posiadać dyplomu ukończenia uczelni medycznej. Tytuł ten przypada absolwentom fizyki (magister lub studia podyplomowe) w zakresie optometrii. Oznacza to, że optometrysta w swoim zakresie usług posiada możliwość wykonywania pomiarów układu wzrokowego pozwalających na określenie jego wad, dopasowanie soczewek okularowych lub korekcyjnych, czy wykonywanie badań przesiewowych w zakresie wykrycia wad narządu wzroku.
Okulista czy optometrysta?
Skoro znamy różnice między obydwoma zawodami, warto postawić pytanie: z usług którego z powyższych specjalistów powinniśmy skorzystać?
Okulista, z racji posiadania wiedzy medycznej, jest najlepszym wyborem w momencie, gdy zachodzi podejrzenie chorób narządów wzroku.
Optometrysta z kolei, jako specjalista od pomiarów idealnie sprawdzi się gdy chcemy profesjonalnie dobrać moc soczewek korekcyjnych do posiadanej przez nas wady wzroku.
W naszym zakładzie możecie Państwo skorzystać z usług doświadczonego optometrysty, który przy pomocy profesjonalnego sprzętu dokładnie zmierzy wadę wzroku, a następnie dobierze dla niej najlepsze dostępne rozwiązania.