Soczewki kontaktowe – kilka porad dla obecnych i przyszłych użytkowników

Popularność soczewek kontaktowych i idące wraz z nimi zalety sprawiły, że coraz więcej osób noszących na co dzień okulary zaczyna zastanawiać się nad zmianą. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące soczewek kontaktowych.

 

Czym są soczewki kontaktowe?

Są to wykonane z miękkich żelowo-wodnych materiałów niewielkie akcesoria zastępujące klasyczne okulary. Umieszczane bezpośrednio na powierzchni gałki ocznej pozwalają na poprawę ostrości wzroku zgodnie z przypisaną do nich mocą.

 

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych jest (po pierwszych kilku dniach przyzwyczajania się do nich) niezwykle wygodne i praktyczne. Istnieją jednak sytuacje, w których ich codzienne zakładanie jest niemożliwe. Zrezygnować z soczewek muszą przede wszystkim osoby cierpiące na ostre reakcje alergiczne gałki ocznej, zakażenia wirusowe lub grzybiczne, czy też stany zapalne. Nie poleca się również ich stosowania osobom cierpiącym na syndrom „suchego oka”, oraz stosującym leki mogące wchodzić w reakcje z soczewkami.

 

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

W wygodnym noszeniu soczewek kluczowym elementem jest higiena. Soczewki powinny być noszone przez maksymalnie 8 godzin, a następnie dokładnie czyszczone i przechowywane w specjalnych pojemnikach z płynem czyszczącym. Dodatkowo warto przestrzegać również maksymalnego czasu użytkowania i wymieniać je regularnie na świeże – w zależności od od modelu – codziennie, co dwa tygodnie, co miesiąc itp.

 

Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Aby móc bez problemów używać soczewek niezbędne są wcześniejsze badania przeprowadzone przez okulistę lub optometrystę. Pozwolą one na rozpoznanie dokładnej wady wzroku i dopasowanie mocy soczewek umożliwiającej ostre, bezproblemowe widzenie. Specjalista dodatkowo dobierze odpowiedni model soczewki, który zapewni noszącemu wysoki komfort użytkowania.

 

Czy soczewki są bezpieczne?

Dla wielu osób nakładanie jakiegokolwiek ciała obcego bezpośrednio na gałkę oczną może wydawać się czymś ryzykownym. Na szczęście możemy Państwa uspokoić – soczewki kontaktowe, pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane i utrzymywane zgodnie z zaleceniami producenta, są w stu procentach bezpieczne i same z siebie nie spowodują żadnych zagrożeń dla wzroku.

 

W celu dopasowania odpowiedniej mocy soczewek zapraszamy do naszego salonu. Posiadamy w ofercie również szeroki wybór akcesoriów i środków do ich pielęgnacji.